آیا گرم کردن عسل سمی و خطرناک است؟

By   دسامبر 3, 2018

آیا گرم کردن عسل سمی و خطرناک است؟

گرم کردن عسل – جوانب مثبت و منفی

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با سوالات متعددی در مورد جوانب مثبت و منفی گرم کردن عسل مواجه شده است، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها بخوانید.

اطلاعات بسیار زیادی در مورد عسل در این اینترنت وجود دارند که ممکن است منجر به سردرگمی شما شوند. به عنوان مثال، آیا گرم کردن عسل، باعث مسموم شدن می گردد؟ آیا گرم کردن عسل منجر به از بین رفتن تمام منافع سلامتی آن می گردد؟ آیا گرم کردن عسل باعث از بین رفتن عسل می شود؟

این موارد تنها برخی از سوالات متعددی می باشند که در طی سالیان مختلف چه در بخش تولید، چه در بخش مصرف خانگی با آن ها مواجه شده ایم.
آیا گرم کردن عسل، مسموم کننده و سمی است؟

اولا، اجازه دهید تا مهم ترین نگرانی موجود را برطرف نماییم. نه، گرم کردن عسل آن را تبدیل به سم و زهر نکرده و شما را نخواهد کشت. گرم کردن عسل خام، ترکیب آن را برهم زده و به صورت بالقوه منجر به ضعیف شدن یا از بین رفتن آنزیم ها، ویتامین ها، مواد معدنی و … (و خیلی بیشتر از این موارد در یک ثانیه) می گردد؛ اما این امر منجر به بروز بیماری و مسمومیت نمی شود. خام نگه داشتن عسل برای بدن شما مفید است اما گرم کردن آن ضرری به شما وارد نمی نماید.
گرم کردن و مواد مغذی

با توجه به مزایای مغذی عسل، گرم کردن آن منجر به آسیب به آن ها می گردد. با این حال، این میزان آسیب وابسته به مقدار گرما و مدت زمان آن می باشد.

به عنوان مثال، آیا می توانید عسل را تا دمای ۹۵ درجه ی سانتی گراد، حرارت دهید؟ امیدواریم که این امر امکان پذیر باشد؛ چرا که عسل به این دما در داخل خود کندو هم می تواند برسد. گرم کردن عسل در محدوده این درجه ی حرارت مطلوب می باشد، و منافع و مزایای سلامتی موجود در عسل خام، حفظ خواهد شد.

گرم کردن عسل شکر زده شده (کریستالی شده) بهترین روش برای ایجاد عسل مایع و قابل مصرف می باشد، و از مزایای سلامتی آن هم محافظت خواهد نمود. از دمای ۹۵ درجه ی سانتی گراد فراتر نروید. اگر متوجه شدید که عسل تان در حال کریستالی شدن است، تا زمانی که به حالت مطلوب مد نظرتان برسد، بدان حرارت دهید.
آشپزی با عسل

پخت و پز با عسل امری نسبتا پیچیده است. قرار گرفتن در معرض حرارت اجاق گاز یا فر به مدت طولانی، قطعا آنزیم های مفید و حتی طعم عسل را تغییر می دهد. عسل دارای طعم های متنوع و خوش مزه می باشد که در هنگام قرار گرفتن در معرض چنین حرارتی، آن ها را از دست می دهد. این بدان معنا نیست که طعم آن ناخوشایند خواهد بود، یا این که شما آن را دوست نخواهید داشت. این امر تنها کاربردی متفاوت از عسل می باشد.

اگر به دنبال دستیابی به حداکثر طعم عسل و بهره مندی از منافع و مزایای سلامتی عسلی که خریداری نموده اید، هستید، باید آن را حدالامکان خام نگه داشته و آن گونه مصرف نمایید. با این حال اگر مایل به افزودن طعم و عطر عسل به غذای خود را دارید، می توانید عسل را به شیوه ی مد نظر خود مورد طبخ قرار دهید.
کلام اخر

عسل از جمله مواد مغذی و بسیار مفید برای بدن است که هم در پزشکی نوین و هم در طب سنتی و اسلامی به خواص معجزه آسای آن اشاره های فراوانی شده است. عسل به حدی مفید و شفا بخش است که در قرآن نیز به عنوان ماده غذایی شفابخش ذکر شده است. بنابراین توصیه می کنیم این ماده غذایی مفید را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و در سبد غذایی روزانه تان قرار دهید.

گالوانیزه گرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *