اتصالات گالوانیزه چیست ؟

By   آوریل 5, 2021

اتصالات گالوانیزه چیست ؟

اتصالات گالوانیزه گالوانیزه کردن و روکش کشیدن روی قطعات فلزی به طور گسترده برای ضد زنگ کردن قطعات فلزی به کار می رود. این روکش و پوشش یک لایه نازک فلز روی بر روی یک فلز ضخیم تر می باشد که حتی این روش در برابر محیط اطراف کمک می کند تا فلز از بین نرود. گالوانیزه نمودن موجب می شود یک فلز با خواص ضد خوردگی ایجاد شود.
بدون پوشش محافظ روی فلز در معرض آسیب جدی و اکسیداسیون شدن و خوردگی آن می شود که این این خوردگی بسیار سریع می باشد .
فولاد گالوانیزه شده یک جایگذین قابل صرف و بهینه شدن به جای ضد زنگ آستینیتی یا آلومینیوم می باشد.

گالوانیزه گرم

پوشش گالوانیزه چطور عمل می کند ؟

گالوانیزه می تواند به چند روش مختلف از فلز محافظت نماید. مرحله اول پوشش محافظ ایجاد می کند که فلز را از آسیب محیط اطراف حفظ می کند. لایه روی ، مانع نفوذ آب و رطوبت و سایر عناصر معلق هوا به فولاد و خوردگی آن می شود. پوشش روی باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا فلز را در برابر خراشیدگی و حساسیت به خوردگی محافظت کند.. همچنین می تواند از فلز در برابر فرآیندی به نام از بین رفتن و خوردگی گالوانیکی زمانی اتفاق می افتد که دو فلز با ترکیب الکتروشیمیایی مختلف در تماس با یکدیگر در مجاورت یکی الکترولیت مانند آب شور قرار می گیرند.بسته به ساختار اتمی دو فلز ، یک فلز آند و دیگری کاتد است. خوردگی آند در این حالت بسیار سریعتر از زمانی که فقط خودش باشد و سرعت خوردگی کاتد در این حالت کند تر و آهسته تر از زمانی که خودش به تنهایی حضور داشته باشد. دلیل اینکه فلز روی برای گالوانیزه کردن استفاده می شود. این است که در تماس با بسیاری از انواع مختلف فلزات ، به عنوان آند عمل می کند. بنابر این از آنجا که پوشش روی ، در تماس با فلز اصلی معمولا نقش آن را دارد ، باعث می شود که خوردگی فلز پایه یا همان کاتد ، آهسته و کندتر شود.

چه روش هایی برای گالوانیزه کردن وجود دارد ؟

روش های مختلفی برای گالوانیزه کردن وجود دارد :
• روش hot-dip
• روش پیش گالوانیزه
• روش الکتروگالوانیزه

روش Hot-dip چیست ؟

اگر دقت به نامش کنید hot-dip این روش غوطه ور کردن فلز پایه در یک مخزن روی مذاب می باشد
۱- فلز باید به صورت مکانیکی ، شیمیایی یا با هر دو روش تمیز شود تا مطمئن شویم که پیوند قوی بین فلز پایه و پوشش روی ساخته می شود. بعد از تمیز کردن فلز پایه به یک حمام مایع روی مذاب برده می شود و یک پیوند متالوژی تشکیل می شود.
مزایای این روش مقرون به صرفه بودن . می شود به سرعت و در اشکال پیچیده انجام داد. در این حال پوشش نهایی می تواند نسبت به دیگر فرایندهای گالوانیزه کیفیت کمتری داشته باشد.

پیش گالوانیزه

این روش خیلی شبیه گالوانیزه کردن hot-dip بوده ولی در کارخانه فولاد ، معمولا روی موادی که قبلا شکل خاصی گرفته اند. انجام می شود پیش گالوانیزاسیون از نور د ورق فلز از طریق یک فرایند تمیز کاری مشابه با فرایند گالوانیزاسیون هات دیپ است. بنابر این فلز از یک استخر روی مذاب داغ عبور داده می شود و پس از آن دوباره کویل می شود.
مزیت این روش : کویل های بزرگ ورق فولادی می توانند به سرعت با پوشش یکنواخت تری نسبت به روش هات دیپ گالوانیزه شوند. ناکار آمدی روش بکار گرفته شده این است که وقتی کویل ورق فلزی گالوانیزه می شود به قسمت های کوچکتر برش داده می شود. لبه قسمت های برش خورده بدون پوشش و در معرض خوردگی و اکسیداسیون هستند.

الکتروگالوانیزه

بر خلاف فرایند های hot-dip و پیش گالوانیزه الکتروگالوانیزه از یک حمام مذاب روی استفاده نمی کند. در عوض این فرایند با استفاده از یکی جریان الکتریکی در یک محلول الکترولیت برای انتقال یونهای روی بر روی فلز پایه انجام می گیرد.. این فرآیند شامل کاهش الکتریسیته یونی فلز روی می باشد که بعد از آن بر فلزیی با بار مثبت قرار می گیرد. همچنین می تواند آلیاژهایی به آن اضافه گردد تا اطمینان حاصل گردد که پوشش صاف و یکنواختی از فلز روی فولاد را در بر می گیرد.
مزایای این فرایند : پوشش یکنواخت با ضخامت دقیق. با این حال پوشش به وجود آمده معمولا از پوششی که توسط روش گالوانیزه کردن hot-dip ( هات دیپ ) به دست می آید. نازک تر می باشد و می تواند منجر به کاهش مقاومت در برابر خراشیدگی و خوردگی شود. آبکاری گالوانیزه گرم

انواع اتصالات

اتصالات دنده ای به دو دسته تقسیم می گردند : دنده ای سفید و دنده ای سیاه ، از اتصالهای دنده ای در بخش آبرسانی ، گاز رسانی ، انتقال بخار ، هوا و … استفاده می شود.. روش ساخت این اتصالهای دنده ای مثل ساخت لوله های گالوانیزه انجام می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *