تفاوت میلگرد بستر و وال پست؛ کدام را بخریم؟

تفاوت میلگرد بستر و وال پست؛ کدام را بخریم؟

میلگرد‌ها به‌عنوان مهم‌ترین مصالح استفاده‌شده در افزایش مقاومت سازه‌ها، انواع مختلفی دارند و توسط کارخانه‌های متعدد تولید شوند. میلگرد بستر و وال پست، دو نوع میلگرد پرکاربرد باهدف تقویت و افزایش مقاومت دیوار‌ها در برابر نیرو‌های خارجی هستند. هرکدام از این سطح مقطع‌ها به شیوه‌های مختلف نصب و اجراشده و کارایی متفاوتی از یکدیگر دارند.آبکاری گالوانیزه گرم اصفهان

نقش میلگرد وال پست در ساختمان‌سازی

میلگرد وال پست باهدف توزیع یکنواخت نیرو‌های وارد آمده بر دیوار در سازه به‌صورت چهارچوب به‌کاربرده می‌شود. این سطح مقطع فولادی معمولاً به شکل چهارچوب‌هایی مانند ناودانی، نبشی یا قوطی پروفیل است. چنانچه در حین ساخت، دیوار سازه با اسکلت اصلی ساختمان مطابقت نداشته باشد در صورت بروز یک حادثه ازجمله زلزله می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری مانند فروریختن ساختمان را به دنبال داشته باشد.

استفاده از میلگرد وال پست موجب تقویت و افزایش مقاومت دیوار‌های ساختمان در برابر نیرو‌های وارد آمده می‌شود. ساخت میلگرد وال پست مطابق با استاندارد ۲۸۰۰ آیین‌نامه عمرانی است. میلگرد وال پست بااتصال به تیر‌ها و ستون‌ها از طریق پیچ شدن یا جوشکاری به‌منظور جلوگیری از فروپاشی ساختمان در اثر وارد شدن نیرو‌های خارجی، به‌کاربرده می‌شود.

میلگرد وال پست در انواع مختلف و در دودسته اصلی، وال پست قائم و وال پست افقی تولید می‌شوند. قسمت‌هایی از ساختمان مانند پنجره‌ها، عایق‌ها، تأسیسات، درب‌ها و نگهداری نمای بیرونی، ازجمله مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که از وال پست استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های وال پست

استفاده از وال پست برای ساخت قاب‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای
استفاده از پروفیل‌هایی مانند نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه برای ساخت وال پست جهت به کار بردن در اسکلت‌های فلزی و بتنی
الزامی بودن اجرای وال پست در دیوار‌هایی که طولی معادل با ۴۰ برابر ضخامت آن داشته باشند
الزامی بودن اجرای وال پست در دیوار‌هایی با ارتفاع ۳۰ برابر ضخامت دیوار
وجود دو نوع وال پست فلزی و بتنی
اجرا و نصب وال پست عمودی در دهانه‌های بزرگ به‌وسیله جوشکاری از روی تیر طبقه پایین تا زیر طبقه بالا

میلگرد بستر و مقاوم‌سازی دیوار‌ها

همه ما می‌دانیم در صورت وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله، قسمت‌هایی مانند دیوار‌ها و سقف ساختمان از همان ابتدا دچار آسیب شده و به‌یک‌باره ریزش می‌کنند. میلگرد بستر یکی از انواع سطح مقطع‌های فولادی است که به‌منظور مقاوم‌سازی دیوارها و سقف به‌کاربرده می‌شود.

استفاده آسان از میلگرد بستر، نصب راحت، وزن سبک و درنهایت سبکی سازه، میزان استحکام بالا و هم‌چنین ایجاد یک اتصال قوی بین دیوار‌های دوجداره و میزان انعطاف‌پذیری بالای این میلگرد موجب شده تا بیشتر از میلگرد وال پست، در مقاوم‌سازی ساره‌ها مورداستفاده قرار گیرد. میلگرد بستر از دو جفت مفتول از جنس استیل تشکیل‌شده است که این مفتول‌های طولی با مفتول‌های عرضی در دو شکل نردبانی و خرپایی به یکدیگر جوش‌خورده و یک میلگرد بستر مقاوم را ایجاد می‌کنند. این نوع میلگرد در اندازه‌های مختلف و با توجه به میزان ضخامت متناسب با درز‌های ملات ساخته می‌شوند.

استفاده از میلگرد بستر باهدف از بین بردن نیرو‌های کششی، افزایش، تقویت مقاومت و استحکام سازه بتنی انجام می‌شود. میلگرد بستر به دلیل داشتن پوشش گالوانیزه و خاصیت رنگ‌پذیری که موجب افزایش مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌شود، قابلیت استفاده در تمامی محیط‌ها به‌خصوص مکان‌های مرطوب را دارد.

میلگرد بستر در دو نوع ساده و آجدار باضخامت حداکثر ۴ میلی‌متر تولید می‌شود. نوع آجدار آن به دلیل بالا بودن میزان اتصال بین میلگرد و ملات، بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان‌سازی به خود اختصاص داده است.

به کار بردن میلگرد بستر در ساختمان‌سازی دارای مزایای بسیاری است. ازجمله:

افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله
مقاوم‌سازی و افزایش استحکام دیوار‌ها
افزایش مقاومت برشی داخل صفحه
ایجاد اتصال بین دیوار‌های متقاطع

بررسی تفاوت میلگرد بستر و وال پست

استفاده از میلگرد بستر و وال پست، هر دو به‌منظور مقاوم‌سازی و ایجاد استحکام در دیوار‌های سازه‌های بتنی و فلزی انجام می‌شود. هرچند هردو آن‌ها برای یک هدف به‌کاربرده می‌شوند اما در این میان تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. ازجمله این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

نحوه اجرا و نصب وال پست نسبت به میلگرد بستر نیاز به جزئیات و سختی بیشتری دارد.
اجرای میلگرد بستر در زمان کوتاه‌تری نسبت به وال پست انجام می‌شود.
نصب وال پست همراه با جوشکاری و زیر نظر نیرو‌های ماهر انجام می‌شود.
میلگرد بستر ازلحاظ قیمت نسبت به وال پست، مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
توان وال پست در برابر نیرو‌های خارجی، برشی و کششی بیشتر از میلگرد بستر است.
میلگرد بستر نسبت به وال پست دارای قابلیت‌هایی مانند انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی، کنترل ترک‌های ناشی از انبساط، ایجاد اتصال قوی و مقاوم‌سازی بهتر سازه است.
ماده اولیه تولید میلگرد بستر، یک میلگرد با قطر ۴ میلی‌متر از جنس استیل است، این در حالی است که برای ساخت وال پست باید از پروفیل نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه استفاده کرد.
اجرای وال پست نسبت به میلگرد بستر هزینه بالاتری داشته و بر روی کل هزینه‌های مصرفی پروژه تأثیر منفی خواهد گذاشت.

میلگرد بستر یا وال پست؛ کدام را انتخاب می‌کنید؟

استفاده از میلگرد بستر به ۲۰۰ سال قبل در اروپا برمی‌گردد که برای قرار گرفتن در فضای خالی ایجادشده در ملات بین دیوار و ستون‌ها به‌کاربرده می‌شود. با توجه به قابلیت‌ها ویژگی‌های میلگرد بستر که در بالا به آن اشاره‌شده است، این محصول توانسته است اخیراً در صنعت ساختمان‌سازی جایگزین مناسبی برای وال پست باشد.

این در حالی است که وال پست باهدف نگهداری از دیوار و انتقال نیرو‌های خارجی وارد آمده به سازه مانند زلزله، طوفان و… در ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به‌تمامی مطالب گفته‌شده و مقایسه‌های انجام‌شده، می‌توان گفت استفاده از میلگرد بستر می‌تواند علاوه بر ایجاد استحکام بهتر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرفی پروژه ساختمانی نیز شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *