تفاوت میلگرد سبک و سنگین در چیست؟

تفاوت میلگرد سبک و سنگین در چیست؟

میلگرد به عنوان یکی از مقاطع فولادی پُرکاربرد در صنعت ساختمان سازی شناخته می‌شود. این محصول به عنوان تقویت کننده بتن در سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار عددی وزن، طول و قطر میلگرد مطابق با استانداردهای تعیین شده در ساخت میلگرد نقش اصلی را ایفا می‌کند. در برخی کارخانه‌های تولیدی میلگرد، مقدار وزنی محصول از حد استاندارد تعریف شده سبک‌تر یا سنگین‌تر است. در این مقاله از اصفهان آهن قصد داریم در مورد تفاوت میلگرد سبک و سنگین صحبت کنیم. آبکاری گالوانیزه گرم در اصفهان

میلگرد سبک

همان طور که می‌دانید میلگردها در انواع مختلف با گریدهای متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در این میان نوعی از آن با نام میلگرد سبک است که در واقع میلگردهایی با وزنی کمتر از مقدار وزنی استاندارد هستند. طول، وزن و قطر میلگردها بر اساس استانداردهای مشخص شده و اعداد از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند.

از میلگرد سبک می‌توان به عنوان تقویت کننده آهن و در برخی موارد حفاظ در سازه‌های ساختمانی به منظور استحکام و افزایش مقاومت استفاده نمود. ورق گالوانیزه گرم چیست؟

میزان سبک بودن میلگردها و تمامی مقاطع فولادی و آهن آلات باید مطابق با بازه استاندارد تعیین و ایجاد شود. در صورتی که مقدار سبکی وزن بیش از حد مجاز باشد نمی‌تواند نیروهای جانبی وارد آمده بر سازه را تحمل کند و در نهایت منجر به خرابی و مشکلات در سازه می‌شود. وزن ورق گالوانیزه گرم

اندازه میلگرد، طول و قطر آن بسته به میزان وزن آن مشخص می‌شود. اگر وزن میلگرد از مقدار استاندارد کمتر باشد موجب می‌شود تا طول، قطر آن نیز کاهش یابد و این در نوع آج‌های میلگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

میلگردهای مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی با طول قطر بین 6 الی 32 میلی متر هستند که میلگردهایی با طول قطر 8، 10 و 12 در دسته میلگردهای سبک قرار می‌گیرند.

میلگرد سنگین

در بین میلگردهای تولید شده، مقدار عددی وزن هر میلگرد مشخص کننده سبک بودن یا سنگین بودن آن است. در کل هر چه وزن میلگرد بیشتر باشد، آن میلگرد پهن‌تر و سنگین‌تر است. بیشترین کاربرد این نوع میلگرد در پروژه‌های ساختمانی سنگین با سختی زیاد است.

یکی از مشخصه‌های اصلی در هنگام خرید دقت در وزن میلگرد است. بهترین شیوه برای محاسبه وزن میلگرد توجه به جدول وزنی میلگرد است که هر کارخانه تولید کننده یک جدول مربوط به محصولات خود را داراست.

میلگرد سبک یا سنگین؛ کدام بهتر است؟

همان طور که از نام این دو نوع میلگرد مشخص است، مقدار وزن در س بکی و سنگین بودن میلگرد اثرگذار است. میلگرد سبک دارای وزنی کمتر از میلگرد سنگین است و هر کارخانه تولیدی می‌تواند در آن واحد هر دو محصول را تولید نماید.

میلگردها به صورت شاخه‌ای و بندیل (دسته‌هایی تشکیل شده از تعدادی شاخه میلگرد) توسط تولیدکننده‌ها عرضه می‌شوند.

هر چه وزن میلگرد سبک‌تر باشد تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل بیشتر خواهد بود، از طرفی با توجه به بالا بودن قیمت میلگرد سبک نسبت به سایر میلگردها، در این معامله هر دو طرف یعنی خریدار و مصرف کننده توانسته‌اند هزینه‌های خود را مدیریت نمایند.

فروشنده چون به صورت کیلویی آهن را خریده و به شکل شاخه‌ای می‌فروشد و خریدار نیز در قبال مقدار هزینه پرداختی تعداد بیشتری میلگرد سبک را تهیه کرده است، می‌توانند در این معامله سود داشته باشند.

وزن میلگرد چنانچه از حد مجاز کمتر باشد، تحمل نیروهای جانبی وارد آمده بر سازه را نداشته و مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می‌کند.

تولیدکنندگان سبک‌ترین میلگرد، کدم‌اند؟

دتفاوت میلگرد سبک و سنگیندر بین تعداد زیادی از تولید کنندگان میلگرد در کشور، کارخانه فولاد راد همدان و فولاد بناب ظفر سبک‌ترین نوع میلگرد را تولید و روانه بازار نموده‌اند.

میلگرد فولاد راد همدان

این کارخانه تولیدی فعالیت خود را از سال 1396 در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع در شهرک ویان همدان آغاز نمود. تولید سالانه میلگرد این کارخانه به صورت سالانه 500 هزار تن است. میلگردهای آج‌دار استاندارد A2 و A3 از جمله محصولات تولیدی این کارخانه به شمار می‌رود.

میلگردها بر اساس استانداردهای ملی ISIRI 3132 و استانداردهای بین المللی DIN 488 و BS EN 4449 تولید می‌شوند. میلگرد تولید شده در کارخانه راد همدان با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات اروپایی، در وزنی سبک‌تر از میلگرد کارخانه‌های دیگر تولید می‌شود. میزان کیفیت و استاندارد بودن محصول تولید شده مطابق با شناسنامه کنترل کیفی محصول توسط کارخانه تولیدی همراه میلگرد ارائه می‌شود.

میلگرد فولاد ظفر بناب

یکی دیگر از تولید کنندگان میلگرد سبک در کشور، کارخانه فولاد بناب ظفر است. این تولید کننده در استان آذربایجان شرقی از سال 1386 در شهرستان بناب شروع به فعالیت نموده است. تمامی محصولات این کارخانه از جمله میلگردهای تولید شده بر اساس استاندارد ملی و بین المللی تولید می‌شوند.

کارخانه فولاد ظفر بناب به عنوان یکی زا تولیدکنندگان میلگرد سبک در شمال غرب کشور شناخته می‌شود که دارای گواهینامه‌های ISO 18001 , 14001 و 90001 است.

در جدول زیر می‌توان مقدار وزنی میلگردهای سبک تولید شده توسط این دو کارخانه را بررسی نمایید.

علاوه بر دو کارخانه اعلام شده، کارخانه‌های سیرجان جنوب، فولاد آناهیتا گیلان و فولاد گیلان حسن رود از جمله تولید کنندگان میلگرد سبک در کشور است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *