لوله گالوانیزه

By   آوریل 20, 2020

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در واقع همان لوله فولادی است که سطح آن را با فلز روی برای جلوگیری از خاصیت خورندگی برخی مواد شیمیایی و سیال هایی که خاصیت اسیدی دارند، آبکاری می کنند. عمل گالوانیزاسیون به دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد انجام می شود. از این لوله در صنایع گوناگون و برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود.

درباره طرز ساخت این لوله ها می توان گفت؛ لوله های گالوانیزه لوله هایی هستند که در فلز روی مذاب فرو برده می شوند. پس از سرد شدن سطح لوله را به وسیله یک لایه روی می پوشانند که آهن سفید را مقاوم تر می کند.این آهن سفید یک مدل لوله درزدار است که توسط دستگاه های مخصوص لبه های آن را جوش می دهند.

این لوله ها بعد از اینکه به وسیله مواد مختلف گالوانیزه شدند، در دسته های ۱ تا ۸ اینچ قرار گرفته و دسته بندی می شوند. برای اتصال این لوله ها به هم از اتصالات گالوانیزه مختلفی همچون برشن، کمربند و قفل می توان استفاده کرد. عمر متوسط این لوله ها با توجه به کاربردشان در شرایط مختلف متفاوت است. نصب این لوله ها بسیار سریع بوده و در مقابل ضربه و جابجایی از مقاومت بالایی برخوردارند.

فروش لوله گالوانیزه

گالوانیزه گرم

برای تولید این لوله ها معمولا از روش غوطه ور سازی گرم لوله ها استفاده می شود. اولین مرحله برای گالوانیزه کردن فرستادن لوله ها به واحد آماده سازی برای جذب بهتر فلز روی هست. در ابتدا این لوله ها را از چربی و زنگ آهن تمیز می کنند.

سپس آنها را در محلولی به نام محلول فلاکس غوطه ور کرده که اینکار موجب نفوذ بیشتر روی به لوله خواهد شد. بعد از آن هم این لوله ها وارد دستگاه گالوانیزاسیون می شوند و در دمای مشخصی در کوره خشک می شوند.بعد از خشک شدن وارد حمام فلز روی می شوند و ۱ دقیقه در دمای ۴۵۰ درجه قرار می گیرند.

در نهایت هم بعد از خروج از وان به داخل آب سرد برده می شوند و محصول نهایی به دست می آید. جالب است بدانید هزینه گالوانیزه کردن لوله ها بسیار کمتر از روش هایی مانند رنگ کردن خواهد بود.
کاربرد لوله گالوانیزه

کاربردهای مختلف این محصول باعث شده تا شرکت ها و برندهای مختلفی این محصول را تولید کنند. از جمله کاربردهای این محصول می توان به:

۱)استفاده در سیستم آبرسانی منازل مسکونی و گلخانه ها ۲)استفاده در سازه های فلزی ۳)تصفیه خانه ها ۴)در کشاورزی ۵)دکل های مخابراتی ۶)و … 

البته بیشترین مورد استفاده و فروش این لوله ها برای انتقال آب و گاز و کاربرد آن در گلخانه هاست. باید بدانید تمام اسید هایی که برای لوله های چدنی یا آهنی مضر هستند برای این لوله ها هم مشکل ایجاد می کنند. این لوله ها توسط دنده پیچ های مخصوص به یکدیگر وصل می شوند و به وسیله مواد مناسب آب بندی و آماده استفاده می گردند.

تمام لوله های گالوانیزه ویژگی های مشخصی دارند که برخی از آنها را می توان به این صورت شمرد:

ضریب هیزم ویلیام این لوله ها به صورت اینچی بیان می شوند.
طول این لوله ها ۶ متر است.
اتصالات این لوله ها همانطور که گفتیم قفل، کمربند و برشن است.

سايز (inch) سايز (mm) ضخامت (mm) طول شاخه (m) وزن شاخه (kg)
۱/۲ ۲۱٫۳ ۲ ۶ ۶٫۹
۱ ۳۳٫۴ ۲ ۶ ۱۰٫۷
۱٫۱/۴ ۴۲٫۲ ۲ ۶ ۱۳٫۴
۱٫۱/۲ ۴۸٫۳ ۲ ۶ ۱۵٫۲
۲ ۶۰٫۳ ۲ ۶ ۱۸٫۹
۱/۲ ۲۱٫۳ ۲٫۵ ۶ ۸٫۲
۳/۴ ۲۶٫۷ ۲٫۵ ۶ ۱۰٫۳
۱ ۳۳٫۴ ۲٫۵ ۶ ۱۲٫۹
۱٫۱/۴ ۴۲٫۲ ۲٫۵ ۶ ۱۶٫۳
۱٫۱/۲ ۴۸٫۳ ۲٫۵ ۶ ۱۸٫۵
قیمت لوله گالوانیزه

از جمله عوامل تاثیر گذار در تفاوت قیمت لوله گالوانیزه می توان به:

رنگ این لوله ها تیره و متمایل به خاکستری است و از نظر وزنی در دو دسته سبک و متوسط به دست می آیند. جنس آن ها از آهن سفید نورد شده است که به آن ها لوله های با درز هم می گویند. درز موجود در این لوله ها به وسیله دستگاه های مخصوصی جوشکاری می شود و بعد از جوش در فلز روی مذاب قرار می گیرند.

نوع فولادی این لوله ها از فولاد نرم تهیه می شود که برای افزایش مقاومت و جلوگیری از خوردگی در وان روی قرار میگیرند. از لوله های فولادی بیشتر برای تهویه و تخلیه فاضلاب استفاده می شود. از نظر روش تهیه هم از دو روش گالوانیزاسیون سرد و گرم محصول به دست می آید.

در روش گالوانیزاسیون گرم لوله مورد نظر در وان روی مذاب قرار میگیرد و سپس حرارت می بیند. اما در روش گالوانیزاسیون سرد نمک روی داخل محلول آبی مخصوص الکترولیز می شوند و سپس محصول تولید شده.

۲٫ قیمت روی مورد استفاده برای سطح محصول: از آنجا که در نهایت برای عمل گالوانیزاسیون باید با لایه ای از فلز روی، سطح محصول را پوشاند بنابراین قیمت روی در بازار ایران و جهان هم در قیمت لوله گالوانیزه تاثیر گذار است.

۳٫ در نهایت هم که هزینه های کارگاهی مطرح می شود. چرا که برای ساخت لوله ها باید امکانات و تجهیزات پیشرفته و همچنین نیروی انسانی مورد نیاز باشد. قاعدتا برای تولید از انرژی های مختلفی هم بهره می گیریم. در کل تمامی عوامل گفته شده به طور مستقیم در قیمت لوله گالوانیزه که هم به صورت وزنی و هم به صورت شاخه ای مطرح می شود تاثیر می گذارد.
سایز لوله گالوانیزه سبک لوله گالوانیزه سنگین
۱/۲ ۵۶۰/۰۰۰ ۶۸۰/۰۰۰
۳/۴ ۷۱۵/۰۰۰ ۸۸۰/۰۰۰
۱ ۱/۱۱۰/۰۰۰ ۱/۲۶۰/۰۰۰
۱۱/۴ ۱/۴۲۰/۰۰۰ ۱/۵۹۰/۰۰۰
۱۱/۲ ۱/۶۵۰/۰۰۰ ۱/۸۳۰/۰۰۰
۲ ۲/۰۶۰/۰۰۰ ۲/۲۸۰/۰۰۰
۲۱/۲ ۲/۶۳۰/۰۰۰ ۳/۰۵۰/۰۰۰
۳ ۳/۱۵۰/۰۰۰ ۳/۷۰۰/۰۰۰
۴ ۴/۷۳۰/۰۰۰ ۶/۱۰۰/۰۰۰

گالوانیزه گرم
لوله گالوانیزه گرم و سرد چه تفاوت هایی با هم دارند؟

از آنجا که عمل گالوانیزاسیون به دو روش سرد و گرم بر سایزهای مختلف لوله ها امکان پذیر است، باعث تفاوت در نوع کاربرد این لوله ها و طول عمر متفاتشان شده است. تشخیص نوع لوله کار سختی نیست و با بررسی چند مورد می توان نوع گالوانیزاسیون را فهمید.

لوله گالوانیزه سرد در دماهای پایین تری با لایه ای از روی آبکاری می شوند و عمر مفید آنها زیر خاک ۳ تا ۴ سال، روی خاک و در جای مرطوب مانند گلخانه ۵ سال، در محیط خشک و بدون رطوبت نهایتا ۸ سال است.

همچنین با انجام عمل گالوانیزاسیون سرد میزان فلز روی که جذب لوله می شود،در لوله های ۲ میلیمتری ۷ درصد، لوله های ۱٫۵ میلیمتری ۴ درصد و لوله های ۱ میلی متری ۲ درصد از وزن کل لوله را شامل می شود.

در لوله هایی که به روش گالوانیزه گرم به دست می آیند، چون آبکاری آنها با فلز قلع در دمای ۴۲۰ درجه سانتی گراد رخ می دهد از اتصالات مولکولی قوی تری برخوردار بوده و همین امر باعث افزایش عمر مفید آنها بین ۲۵ تا ۳۰ سال می شود. باید بدانید میزان فلز قلعی که در این عمل به لوله جذب می شود در لوله های ۲ میلی متری ۱۴ درصد وزن آنها را تشکیل می دهد.

لوله هایی که به روش گرم گالوانیزه می شوند چون واکنش های شیمیایی متفاوت تری دارند و در دمای بالاتری آبکاری می شوند، سطح براق تری هم دارند. ضمنا این لوله ها به صورت دو سر رزوه دنده تولید می شوند اما لوله هایی که عمل گالوانیزاسیون آنها به روش سرد انجام می شود بدون رزوه هستند.
لوله گالوانیزه برق

یکی از زیر مجموعه های لوله های گالوانیزه لوله برق هستند که به آنها لوله گالوانیزه سبک یا PG هم می گویند. این لوله ها دارای جداره ای نازک و به صورت درز جوشی تولید می شوند. در رابطه با روش ساخت لوله گالوانیزه برق می توان گفت ابتدا صفحات گالوانیزه را برش رول به رول می دهند، سپس آنها را به شکل لوله در می آوریم و درز آن را جوش داده و پس از صافکاری قسمت جوش داده شده را به وسیله اسپری آلومینیوم برای جلوگیری از زنگ زدگی می پوشانند.

به دلیل استفاده از این لوله ها در مراکز صنعتی برای قرار گیری کابل های برق به این لوله ها، لوله برق هم می گویند. این لوله ها نسبت به لوله های برق معمولی (پلی آمید، پلی اتیلن، خرطومی و …) مقاومت بالاتری در برابر ضربات مکانیکی و خوردگی دارند. لوله های برق را هم به صورت روکار و هم به صورت توکار می توان استفاده کرد.
لوله گالوانیزه سبک

مقاومت بالای لوله های گالوانیزه در برابر عواملی همچون زنگ زدگی و پوسیدگی آنها را به یکی از پر کاربردترین لوله ها در صنایع گوناگون تبدیل کرده است. یک نمونه از این لوله ها، لوله های گالوانیزه سبک هستند که معمولا در سیستم های تهویه و فاضلاب های بهداشتی کوچک از آنها استفاده می شود.

این لوله ها از ورق های فولادی نرم به دست می آیند و روش ساخت آنها هم به این صورت است که ورقه های فولادی را از میان قالب های مخصوص عبور داده و لبه آنها را به هم جوش می دهند. برای افزایش استحکام بیشتر آن را در وانی از مواد گالوانیزه قرار می دهند و لوله را آبکاری می کنند.

در سیستم های تهویه به دلیل نیاز به فضای کم و قرار گیری در سقف باید لوله های استفاده شده دارای وزن کمی بوده و سبک باشند. همچنین از انعطاف پذیری بالایی برای نصب راحت تر برخوردار بوده که استفاده از لوله های گالوانیزه سبک یک راه حل بسیار موثر و کاربردی در این زمینه است.

منتها باید در نظر داشته باشید که به دلیل مقاومت کم این لوله ها در برابر مواد اسیدی به نسبت لوله های آهنی در هر محیطی از جمله برای فاضلاب های صنعتی که ممکن است حاوی مواد شیمیایی اسیدی باشند نمی توان از آنها استفاده کرد.
لوله گالوانیزه گلخانه

لوله های گالوانیزه گلخانه ای یا همان لوله گلخانه برای ساخت اسکلت گلخانه ها کاربرد دارد. این لوله ها هم به صورت گالوانیزاسیون سرد و هم گرم تولید می شوند، اما استفاده از لوله گلخانه ای که با روش گرم گالوانیزه شده باشد، هم کیفیت بیشتری دارد هم طول عمر ۵ تا ۶ برابر بیشتر از لوله های گالوانیزه سرد! (طول عمر این لوله ها چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ سال در محیط مرطوب گلخانه است.)

در مورد قیمت لوله گلخانه ای می توان گفت درست است که قیمت این لوله ها در مقایسه با لوله های معمولی بیشتر است اما به دلیل گرم و مرطوب بودن محیط گلخانه لوله معمولی در مدت زمان کوتاهی دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود، همچنین از واکنش گاز دی اکسید کربن که برای گرم کردن گلخانه ها از سوخت های فسیلی حاصل می شود با بخار آب اسید کلریدریک تولید می شود که باعث خورندگی لوله های معمولی است.

با توجه به دلایل گفته شده برای محافظت از اسکلت گلخانه باید از لوله های گلخانه ای و برای اتصال این لوله ها از اتصالات گالوانیزه استفاده کرد.
لوله آب

مهم ترین کاربرد لوله های گالوانیزه آب همانطور که از اسمشان پیداست برای انتقال آب می باشد. البته از این لوله در موارد دیگری همچون پایه های فنس هم استفاده می شود. لوله های آب از ورق سیاه به صورت درز جوشی تولید می شوند. بعد از انجام تست هیدرو استاتیک بر روی این لوله ها آنها را با روش گرم گالوانیزه و در نهایت دو سر آن را رزوه می کنند. دقت داشته باشید گالوانیزاسیون لوله های آب فقط باید به صورت گرم انجام شود.

از این لوله ها هم به صورت روکار و هم توکار می توان استفاده نمود و قیمت لوله آب هم به دلیل گالوانیزه گرم و هم به دلیل تست هیدرو استاتیک و رزوه کاری بیشتر از لوله های معمولی است.

آبکاری گالوانیزه گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *