نکات کلیدی در رنگ کردن ورق گالوانیزه

By   مارس 11, 2019

 نکات کلیدی در رنگ کردن ورق گالوانیزه
ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی از ورق های پایه گالوانیزه می باشد که رنگ آن در کوره روی ورق فولادی به صورت لایه ای و اتوماتیک پاشیده می شود و زیبایی ظاهری زیادی به آن می بخشد. تقریباً بیش از ۱۶ ورق رنگی متنوع با ضخامت رنگ حدود ۳۵ میکرون تولید می شود. از ویژگی های این ورق می توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و فرم پذیری بسیار خوب اشاره کرد. این ورق در صنایعی همانند صنایع لوازم خانگی در تولید یخچال و فریزر، صنایع ساختمانی جهت تولید سقف انبار، سقف کاذب و صنایع فلزی مانند بدنه آبگرمکن، کابینت و اجاق گاز و نیز در صنایع حمل و نقل استفاده کرد. این ورق ها از ضخامت ۰.۱۸ تا ۰.۷ میلیمتر تولید می شوند بر همین اساس قیمت روز ورق گالوانیزه در بازار متغیر است. امروزه ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در زمره برترین محصولات فولادی سطح کشور شناخته می شود.

گالوانیزه گرم
مزیت های پوشش رنگ بر روی فولاد

مزیت این روش این است که سیستم کنترل رنگ نسبت به دیگر سیستم های کنترل برتری دارد و همچنین رنگ موجود از فولاد زیرین آن محافظت می کند. هنگامی که رنگ روی فولاد تحت تاثیر شرایط آب و هوا، آسیب می بیند، روی موجود، یک حفاظت کاتدی و ماده جداکننده را ایجاد می کند و با از بین رفتن پوسته رنگ، از زنگ زدگی فولاد جلوگیری می کند. در هند از پیشرفته ترین فناوری ها در تولید ورق های رنگی استفاده می شود. قیمت ورق رنگی در بازار داخلی نسبت به قیمت ورق گالوانیزه معمول کمی بیشتر است.

نحوه رنگ آمیزه گالوانیزه

به دلیل پوشش صاف و صیقلی سطوح گالوانیزه، رنگ آمیزی آن دشوار می باشد. نحوه رنگ زدن بدین صورت است که روی سطح کار از مواد چربی زدا مانند وایتکس استفاده می شود و با پارچه آن را تمیز می کنند. برای رنگ کردن سطح ورق باید به طور کامل خشک شود. همچنین زنگ سفید روی ورق گالوانیزه نیز باید از بین برود که با ورق سمباده این کار انجام می شود تا سطح یک دست شود. سپس پارچه خیس شده با آب گرم روی سطح گالوانیزه کشیده شود تا زنگ های سنباده شده از بین برود.

سپس پارچه آغشته به سرکه سفید روی گالوانیزه کشیده شود تا رنگ به خوبی روی ورق قرار گیرد که این کار باید به دقت انجام شود. یک تا دو ساعت بعد سرکه عملکرد خود را نشان می دهد. با پیش رفتن زمان، خوردگی بیشتر می شود و رنگ روی سطح گالوانیزه بهتر می نشیند. سپس پرایمر پایه لاتکس با فرچه یا اسپری روی آن زده می شود. در صورت استفاده از گالوانیزه در محیط های صنعتی و باز، به دلیل مقاوم بودن آن در برابر خراش و لایه برداری از پرایمرهای اپوکسی استفاده شود.

در این حالت اجازه می دهیم تا پرایمر کاملا خشک شود که این پروسه با توجه به نوع مواد مورد استفاده، دو تا شش ساعت طول می کشد و باید از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل کرد. زیرا پرایمر خیس از چسبیدن رنگ به سطح جلوگیری می کند. برای نتیجه بهتر، باید از رنگ های مخصوص گالوانیزه استفاده شود. سپس با استفاده از فرچه، اولین لایه رنگ روی ورق زده شود. سه تا چهار ساعت طول می کشد تا رنگ به طور کامل خشک شود و تا قبل از خشک نشدن لایه قبلی، لایه بعدی زده نشود زیرا در پایان کار موجب چروکی و پوسته پوسته شدن می شود. سپس لایه دوم رنگ شود که معمولا دو لایه رنگ روی گالوانیزه کفایت می کند. نکته کار اینجاست که باید لایه دوم تمامی سطح را پوشش دهد. بعد از خشک شدن لایه دوم رنگ، ورق گالوانیزه آماده می باشد.

مراحل کنترل کیفیت ورق های رنگی

بررسی چشمی: سطح پوشش داده شده با استفاده از چشم غیرمسلح بازرسی می شود.

تست ضخامت لایه طبق استاندارد DIN EN ISO 2360: این تست، یک روش غیر مخرب برای اندازه گیری و محاسبه ضخامت یک پوشش غیر رسانا می باشد.

مطابقت رنگ طبق استاندارد ISO 7724

تست چسبندگی طبق استاندارد DIN EN ISO 2409: نگرانی اصلی در صنعت رنگ آمیزی، میزان چسبندگی رنگ می باشد که یکی از روش های آن، cross-cut می باشد. در این روش، محصول در فواصل معین و در راستای عمود بر هم برش داده می شوند. مقدار رنگ به وسیله نوار چسب از سطح جدا می شود و با مجموعه استانداردها مقایسه و نتیجه گیری می شود.
ترمیم رنگ آسیب دیده: در صورتی که سطح رنگ شده آسیب دیده باشد، جهت جلوگیری از پدیده خوردگی باید ترمیم شود. این ترمیم شامل گام های زیر است:

    در صورت آلوده بودن سطح به چربی یا روغن، از یک تمیزکننده مانند پارچه کتان استفاده شود.
    فرآیند ترمیم با استفاده از یک ترمیم کننده دارای RAL یکسان انجام می گیرد.
    فرآیند ترمیم با استفاده از قلم مو می باشد.

آبکاری گالوانیزه گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *