پرکاربردترین تیرآهن‌ در ساخت پل

پرکاربردترین تیرآهن‌ در ساخت پل

تیرآهن‌ها محکم‌ترین و مهم‌ترین مقاطع فولادی هستند که علاوه بر ساختمان‌سازی برای ساخت پُل هم استفاده می‌شوند. پل‌هایی که از تیرآهن ساخته می‌شوند، دوام و استحکام بالایی دارند و معمولا جنس این تیرآهن‌ها از بتن تقویت شده است. معمولا، برای پل‌های مستطیلی شکل با طول 10 تا 200 متر استفاده می‌شوند. گالوانیزه گرم اصفهان

برای ساخت تیرآهن از پل باید به چه پارامترهایی توجه داشت؟

برای اینکه بتوان از تیرآهن در ساخت پل استفاده کرد، لازم است پارامترهای زیر در نظر گرفته شود:

طول پُل مورد نظر
شرایط محیطی
الگوهای ترافیکی
و…

بهترین متریال مورد استفاده برای ساخت پل، استفاده از تیرآهن فولادی است که دوام و استحکام بالایی دارد. به طور متداول‌، برای تیرآهن‌های کوچکتر معمولا از تیرآهن بتنی استفاده می‌شود. نکته مهم در ساخت پل و تیرآهن قابل استفاده برای آن، بررسی محاسبات و طراحی‌‎های مهندسی است. برای این کار، لازم است که مهندس نظر، حتما به تمامی ابعاد کار در حین ساخت پل، توجه ویژه داشته باشد.

پل‌هایی که تیرآهن بتنی یا فولادی در آن‌ها به کار رفته باشد، هم از نظر شکل ظاهری و دوام بهترین هستند و هم اینکه از سختی فوق‌العاده‌‌ای برخوردارند. برای اینکه بتوان از تیرآهن‌ها در پل استفاده کرد، باید پارامترها و تجهیزاتی مانند حمل‌و‌نقل را هم در نظر گرفت.

کدام یک از انواع تیرآهن در ساخت پل، پُرکاربرد هستند؟

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن‌ها در پل به کار گرفته می‌شوند تا بتوانند میزان مقاومت و استحکام پل را تضمین کنند. هر دو نوع تیرآهن فولادی و بتنی در ساخت پل‌ها کاربرد دارند.

به طور کلی، تیرآهن‌های هاش و تیرآهن لانه زنبوری بیشترین کاربرد را در پل‌سازی دارند. برای ساخت یک پل با استفاده از تیرآهن، بعد ازخاکبرداری، باید زمین را برای بتن‌ریزی آماده کرد. برای جایگذاری تیرآهن‌ها در پل مورد نظر، به جرثقیل نیاز خواهید داشت. تیرآهن‌ها برای ساخت پل‌های راه‌آهن، پل‌های بزرگراه و همچنین پیاده‌روها، یک عنصر ضروری هستند.

به عنوان مثال، در ساخت پل‌های بزرگراه، از تیرآهن‌های بتنی و یا فولادی تقویت شده استفاده می‌شود که برای تحمل وزن پل، بهترین گزینه هستند. برای عرض دهانه چنین پل‌هایی معمولا از تیرآهن‌هایی با ابعاد 45 تا 100 متر استفاده می‌شود.

این در حالی است که برای پل‌های طولانی، از تیرآهن‌ سطح مقطع مستطیلی شکل استفاده می‌شود و برای حمایت از عرشه پل، می‌توان پهنای پل را عریض‌تر ساخت.

استفاده از تیرآهن در چند دهه اخیر برای ساخت پل، باعث شده که پروژه‌های پل سازی، گسترش بیشتری داشته باشند.

یک نکته مهم این است که تیرآهن‌های به کار رفته در پل، باید تحمل بارهایی که روی آن قرار می‌گیرد را داشته باشد. اگر ضخامت پل افزایش پیدا کند، ظرفیت بارگیری و به تبع آن، طول پل می‌تواند افزایش پیدا کند. هر نوع تیرآهنی که در ساخت پل به کار گرفته می‌شود، با استفاده از خرپا قابل پشتیبانی است.

یک نکته مهم و قابل توجه که باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که تیرآهن‌ها از سایزها و وزن‌های مختلفی برخوردارند و هرچه میزان وزن یک تیرآهن بیشتر باشد، از استحکام و دوام بیشتری هم برخوردار است. به عنوان مثال، تیرآهن سایز 20، وزن بالایی دارد و همین موضوع باعث شده که بخاطر دوام آن، بیشترین کاربرد را در ساخت پل داشته باشد.

انتخاب نوع تیرآهن برای ساخت پل به چه عواملی بستگی دارد؟

اینکه یک تیرآهن می‌تواند برای پل مناسب باشد خیر؛ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این احتمال وجود دارد که ستون‌های یک پل، پایداری و مقاومت لازم را برای تحمل بار نداشته باشند، حتی ممکن است پل‌ها طولانی باشند و یا اینکه فواصل موجود در پل‌ها به شکل منحنی باشد. همه این‌ها مواردی است که می‌تواند در انتخاب نوع تیرآهن برای پل‌سازی تاثیر داشته باشند.

یک نگرانی رایج، در مورد استفاده از تیرآهن ها برای پل، این است که ممکن است تیرآهن مورد استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف، دچار زنگ‌زدگی شود و آسیب ببیند. امروز اکثرپل‌های مستحکم و بادوامی که در دنیا ساخته می‌شوند، معمولا از 4 و یا تعداد بیشتری تیرآهن فولادی استفاده می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *