کاربرد ورق پانچ

By   می 22, 2021

کاربرد ورق پانچ

ورق پانچ ورقی است که با اعمال تغییراتی روی ورق معمولی تولید می شود و کاربرد فراوانی در صنعت و ساختمان و تزئینات دکوراسیون داخلی دارد. ورق های پانچ در طرح های مختلفی پانچ شده و هر کدام در موارد معینی کاربرد دارند که به توضیح آن می پردازیم. ورق های پانچ از محصولات و فراورده های ورق فولادی هستند. پانچ این ورق ها با استفاده از ماشین ها و دستگاه های به خصوص انجام می شود. سوراخ ها به صورت منظم و با طرح ها و اندازه های مختلف ایجاد می شوند. ویژگی هایی همچون ضخامت و طول و جنس ورق ها بر اساس کاربرد های مختلف متفاوت هستند. جنس این ورق ها می تواند ورق آلومینیوم ، ورق استیل و… باشد.

روش پانچ کردن ورق

اولین ورق های پانچ شده با استفاده از ابزارهای دستی و ابتدایی و با صرف زمان زیاد و نیروی انسانی تولید می شد. این روش ها سخت و زمان بر بوده و به دلیل دقیق و منظم نبودن سوراخ ها کارایی چندانی نداشت. پس از آن دستگاه هایی همانند NC مورد استفاده قرار می گرفت که بدون دخالت نیروی انسانی و اطلاعات کامپیوتری کار خود را انجام می دادند. این دستگاه ها با هدایت کارت های پانچ شده می توانستند سوراخ ها را در ردیف های منظم ایجاد کنند. سپس دستگاه های نوین و پیشرفته ای از جمله پرس پانچ، CNC و پرفوراسیون غلتکی و… برای پانچ استفاده شد. گالوانیزه گرم
CNCمخفف control numerical computer به معنی کنترل عددی کامپیوتر می باشد. دستگاه CNC با اطلاعات پردازش شده ی کامپیوتر که دریافت کرده است می تواند فرایند سوراخ کاری و پانچ را به صورت دقیق و منظم انجام دهد. در این دستگاه ریزپردازنده ها با علامت الکتریکی تبدیل می شوند و محرک موتورهای دستگاه شده و آنرا در محور های مشخص شده حرکت می دهند و عملیات پانچ کاری انجام می شود. دستگاه CNC قادر است سوراخ هایی با ابعاد متفاوت با دقت ۰.۰۱ میلی متر روی ورقی با ضخامت ۰.۵میلی متر تا ۱۲ میلی متر ایجاد کند.

کاربرد ورق پانچ

تنوع کاربرد ورق پانچ عبارت است از:

کاربرد در پروژه های پتروشیمی، صنعتی، ساختمانی، کشاورزی، بهداشتی و ورزشی
ساخت حفاظ در مناطق نظامی
ساخت حفاظ برای زندان ها
کاربرد در دیواره های آسانسور
کاربرد در حفاظ دکل مخابرات و نیروگاه های برق
استفاده در ایستگاه اتوبوس
استفاده در ساخت درب پارکینگ و انبار و منزل
کاربرد در حفاظ هواکش کارخانه ها و موتور خانه ها
استفاده در قطعات لوازم خانگی
کاربرد در جدا سازی ودانه بندی در خط تولید کارخانه ها
کاربرد در صنایع خودروسازی
کاربرد در شبکه های تهویه و فیلتر هوا
کاربرد در سانتری فیوژ
کاربرد در شستشو یا خشک کن های سبزیجات

انواع قالب سوراخ کاری در دستگاه CNC شامل قالب مربعی یا مستطیلی، قالب دایره ای، قالب لوبیایی شکل، قالب با اشکال هندسی لوزی و قالب با اشکالی مانند برگ یا گل و غیره. انواع ورق پانچ (مشبک) نیز شامل موارد زیر است:

آلومینیوم
استیل
آلیاژی
مسی
روغنی
گالوانیزه
رنگی
سیاه
کامپوزیت

مزایای پانچ نسبت به لیزر

مزایای پانچ نسبت به لیزر عبارتند از:

ضایعات کم
صافی و کیفیت در برش ها و سوراخ ها
سرعت بالا در فرم دهی و برش قطعه
ایجاد چندین قطعه در یک ورق
دقت در طرح ها بر حسب میلی متر
ایجاد حکاکی و برش همزمان روی یک قطعه

آبکاری گالوانیزه گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *