کوره زمینی بوته ای چیست و چگونه کار می کند؟

By   آوریل 6, 2021

کوره زمینی بوته ای چیست و چگونه کار می کند؟

کوره زمینی برای عمل ذوب از بوته استفاده می کند. انتقال گرما و حرارت در داخل این کوره از طریق هدایت شارژ داخل بوته انجام می شود.
حرارت از ۳ طریق :

۱- هدایت
۲-جابه جایی
۳- تشعشعی

قدمت کوره زمینی یا بوته ای به چندین سال پیش البته اگر به طور جدی و و کامل بخواهید در نظر بگیرید البته در مطالب بعدی در مورد سال پیدایش این کوره توضیح می دهیم . فعلا می پردازیم به اصل و کارکرد این کوره
تقسیم بندی کوره های زمینی

۱- کوره بوته ای ثابت
۲ – کوره بوته ای متحرک
نوع جنس بوته ها :

۱ – بوته های آهنی خالص : بوته های آهنی خالص برای فلزاتی که نقطه ذوب کمی دارند و از خورندگی کمی برخوردار هستند. مانند : عنصر منیزیم . فاکتور خورندگی بالایی دارند . عنصرهایی مانند روی و آلومینیوم در طول مدت زمان آهن را در خود حل می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

گالوانیزه گرم

۲- بوته های فولادی : این بوته ها برای ذوب آلیاژها با نقطه ذوب کم و آلیاژهایی که میل به ترکیب زیاد نسبت به اکسیژن دارند مانند آلیاژهای منیزیم استفاده می کنند البته بوته هایی از جنس فولاد نسوز موجود می باشد که شامل ۲۵ درصد کرم ، ۲۰ درصد نیکل و بقیه عناصر جزئی دیگر از آلیاژهای مانند ۵۰ در صد کرم ۵۰ در صد نیکل و حدودی و مقداری عنصر نیوبیوم می توان استفاده کرد.

۳- بوته های گرافیتی : جنس این نوع بوته ها گرافیت یکی از اشکال ۳ گانه کربن بیشکل – گرافیت – الماس می باشد که نقطه ذوب بالاتر از ۳۰۰۰ سانتی گراد را دارا می باشد . بوته های گرافیتی به دلیل این که نقطه ذوب بالا داشته و گرافیت نیز علاوه بر نسوز بودن از انتقال حرارت زیادی نیز برخوردار است . هدایت خوبی داشته و حرارت را از جداره خود به داخل بوته ها هدایت می کند . طرز ساخت این بوته ها بدین صورت است که گرافیت را همراه با کمی قیر و مواد چسبی آغشته کرده و با فشار زیاد پرس میکنند . سپس آن را در مدت زمانی طولانی در محیط بسته ای دور از هوا می پزند. ( دما در حدود C° ١۶٠٠) تا عمل تف جوشی (زینتر) روی آن انجام شود سپس به آرامی در کوره سرد می کنند .

۴- بوته های سیلیکنی : این بوته ها استحکام بیشتری را دارند نسبت به شوک حرارتی کاملا مقاوم می باشند و برای ذوب چدن کاملا مناسب و قابل استفاده می باشد.

آبکاری گالوانیزه گرم

۵- بوته های شاموتی : این بوته ها از خاک نسوز ساخته می شوند . از ریختن رس نسوز در اثر حرارت اصطلاحا شاموت به دست می آید. البته درجه نسوز بودن بوته های شاموتی بستگی به درجه حرارت خلوص شاموت دارد . در بهترین حالت (تولید فازمولیت) (۳AL2O3+2SIO2 ) تا C° ١٨٠٠ پایدار است. معمولا” دوام بوته های شاموتی تا C° ١۶۵٠ می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *