لوله دقیق

By   ژوئن 9, 2019

لوله دقیق

لوله‌های فولادیِ دقیقِ بدون درز و درز دار؛ دو پروسه ساخت، یک نام

شرکت زالزگیتر مانیزمان پرسیژن، عضوی از گروه زالزگیتر است که به تجربه بالا، کیفیت و نوآوری در تولید محصولات خود می‌بالد. لوله‌های دقیق بدون درز و درزجوش این شرکت در فرآیندی قابل اعتماد و با دقت بالا تولید می‌شوند. در بازار و صنعت ایران محصولات این شرکت با نام “لوله مانیسمان” می‌شناسیم.
 
روند تولید لوله‌های فولادی دقیق فولادی درزجوش و بدون درز:

لوله دقیق بدون درز را از یک شمش توخالی نورد گرم می سازند. اما برای ساخت لوله دقیق درزجوش از کویل‌های نورد گرم استفاده می‌شود.

بعد از انتقال شمش‌های توخالی و کویل‌ها با قطار به خطوط تولید، در ابتدا کویل‌ها را در عرض‌های کوچک‌تر برش می‌دهند. سپس مواد زائد و زنگار را طی فرآیند موسوم به اسیدشویی از سطح ورق پاک می‌‌کنند. سپس در مرحله Leveling، ضخامت ورق و کیفیت سطح آن را بهبود می‌دهند. سپس کویل‌ها را دوباره (و این بار با دقت بالا) برش می‌زنند تا عرض آن برابر با محیط دایره شود. در صنعت ایران به این فرآیند‌ برش یک کویل به کویل‌های کم عرض‌تر، برش رول به رول می‌گویند (هرچند بهتر بگوییم؛ برش کویل به کویل).

گالوانیزه گرم

مراحل تولید لوله‌ درزجوش:

برای تولید لوله درزجوش، در ابتدا طی فرآیند موسوم به فرمینگ، نوار ورق را با استفاده از چندین غلتک بشکل یک لوله درزدار درآورده و سپس درز آن را جوش می‌دهند. بدین منظور, لبه‌های جوش را با القای الکتریکی گرم کرده، سپس آن‌ها را با فشار بهم متصل می‌کنند. درنهایت اضافات جوش را از داخل و خارج درز پاک می‌کنند.

دستگاه‌های جوش ما، توانایی جوشکاری لوله‌هایی بقطر خارجی تا ۱۴۰mm و ضخامت جداره تا ۸mm را دارند.

درمحله بعد، خواص فیزیکی لوله‌ها با دستگاه تست فراصوت بررسی می‌شوند و بعد از گذشتن از غلتک‌های کالیبراسیون، در اندازه‌های دلخواه برش می‌خورند.

برای بعضی از لوله‌ها، اینجا آخر خطه!

اما برای لوله‌های دقیق زالزگیتر مانیزمان پرسیژن، اینجا تازه شروع کاره!

بمنظور آماده‌سازی لوله‌های دقیق برای مرحله کشش، ابتدا باید آن‌ها را آنیل کرد.

مراحلی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم برای تولید هر دو نوع لوله بدون درز و درزجوش یکسان‌اند.

 

    مرحله کاهش قطر لوله، که به آن سرکوبی نیز می‌گویند؛

لوله‌ها را سرکوبی می‌کنند تا بتوان آن‌ها را از دوزه‌ی کشش عبور داد و همچنین فک دستگاه قورباغه‌ای بتواند آن را بگیرد.

قبل از فرآیند ماشین کاریِ شمش توخالیِ لوله دقیق، ابتدا باید آن را از لحاظ شیمیایی آماده کرد. این مرحله در کارخانه زالزگیتر مانیزمان پرسیژن بصورت کاملا خودکار انجام می‌شود. زمان‌بندی کامپیوتر کنترل‌کننده‌ی این مرحله حاصل سال‌ها تجربه‌ این شرکت در زمینه‌ی سیستم‌های کنترل کیفی است.

سپس این لوله‌های درزجوش در حمامی از روغن یا سایر مواد روان‌کننده خوابانده می‌شوند تا از آسیب‌دیدگی سطح آن حین عبور از دوزه جلوگیری شود.

شرکت زالزگیتر مانیزمان پرسیژن گواهینامه‌ی محیط زیست را نیز اخذ کرده.

برای تولید لوله دقیق، پروسه کشش اهمیت بالایی دارد. طی این فرآیند، لوله با گذشت از یک دوزه به قطر و ضخامت جداره مطلوب می‌رسد. البته گاهی هم برای رسیدن به دقت مورد نظر باید فرآیند کشش را طی چند مرحله انجام داد.

به رغم بهره‌گیری از دقیق‌ترین ماشین آلات و سطوح بالایی از اتوماسیون، این پرسنل زالزگیتر مانیزمان پرسیژن هستند که دقت بالای محصولات تولید شده را تضمین می‌کنند.

بدین منظور، پرسنل شرکت در طول فرآیند تولید بطور پیوسته مشخصات لوله‌ها را بررسی می‌کنند تا از تولید محصولی با بالاترین کیفیت اطمینان حاصل شود.

برای بهره‌گیری حداکثری از نیروی کشش، درصورتیکه که تمامی لوله‌ها دارای مشخصات یکسانی باشند، می‌تواند چند تا لوله را همزمان کشید. اتوماسیون روش‌های تولید باعث افزایش دقت و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در تولید لوله‌هایی که بعنوان بدنه سیلندر بکار می‌روند حصول سطحی صاف و یکدست اهمیت بالایی دارد. زالزگیتر مانیزمان پرسیژن لوله‌های دقیق فولادی را با قطرهای خارجی از ۲ تا ۳۸۰mm را تولید می‌کند.

مراحل تولید لوله دقیق را بر اساس مشخصات مدنظر مشتری طراحی می‌کنند.

تاب‌گیری و تست‌های غیر مخرب در انتهای خط تولید لوله دقیق انجام می‌شود.

شرکت زازگیتر مانیزمان پرسیژن از ماشین‌های تاب‌گیر ده غلتکی استفاده می‌کند تا لوله دقیق تولیدشده حتی سخت‌گریرانه‌ترین استانداردها را نیز پاس کند و لوله بدست آمده، بمعنای واقعی کلمه یک “لوله دقیق” باشد.

بمنظور بررس وجود ناخالصی در لوله دقیق، از اموااج فراصوت یا جریان ادی (ادی کارنت) استفاده می‌شود.

در ادامه، هر طوله دقیق را در طول مدنظر مشتری برش زده و پلیسه‌گیری می‌کنند.

برای جلوگیری از زنگ‌زدگی لوله دقیق حین فرآیند حمل و نقل، روی آن‌ را لایه‌ای از مواد محافظ قرار می‌دهند.

در تمامی پروسه‌ی تولید، کیفیت لوله دقیق را بطور مستمر کنترل می‌کنند.

برای بعضی از کاربردهای خاص، لازم است که حین فرآیند تولید لوله دقیق،  ترکیب عناصر تشکیل‌دهنده‌ی آن را تحلیل کرد. بدین منظور از محصولات نمونه‌گیری کرده و نتایج آنالیز خواص مکانیکی آن‌ها را ثبت می‌کنند.

تمامی تست‌های کنترل کیفی لوله‌های دقیق همگی در داخل شرکت زالزگیتر مانیزمان پرسیژن صورت می‌گیرند تا از کیفیت مطلوب آن‌ها برای عملیات‌هایی مثل نصب فلنج، خم کاری، کونیک‌کاری و… اطمینان حاصل شود.

لوله‌دقیق تولیدشده در شرکت زالزگیتر مانیزمان پرسیژن در صنایع خودروسازی، مهندسی مکانیک و انرژی کاربرد دارد.

تجهیزات اربگ، شفت، سیلندر هیدرولیک، مبدل‌های حرارتی و … تنها چند مورد از کاربردهای لوله‌های دقیق‌اند.

در تمامی مراحل تولید لوله دقیق، یک سیستم کنترل کیفیت جامع و کامل بر روند کار نظارت می‌کند تا از پایداری تولید محصولاتی باکیفیت اطمینان حاصل شود.

شرکت زالزگیتر مانیزمان پرسیژن بعنوان پیشروترین تولیدکننده لوله‌های بدون درز، درزدار، کشیده‌شده و دقیق در اروپا، علاوه بر ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از محصولات، خدمات فنی و بازاریابی نیز انجام می‌دهد.

آبکاری گالوانیزه گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *